Menu

Świat Koszykówki

"Ciekawostki z NBA i nie tylko" since 2007

Playoffs 2018 czas zacząć!

felietony_nba

PO2018

Niech to się zacznie!. Nawet jak ma być nudno i bez zaskoczeń, ale niech wreszcie wystartuje! Mam już dość mówienia i rozmyślania na temat tegorocznych gier posezonowych. Moje typy możecie sprawdzić w ostatniej Przerwie Na Żądanie EXTRA oraz Podcaście Specjalnym Live #10.

Mimo to jest kilka spraw, którym warto się przyjrzeć przed rozpoczęciem pierwszej rundy.

1. Do zobaczenia czy do widzenia?

Tegoroczne playoffs mogą być jednym z ostatnich w najbliższych kilku latach. Po tym sezonie może wiele zmienić się w San Antonio, Cleveland czy Oklahomie i składy tych zespołów mogą zostać zdegradowane z pozycji „contederów” na „walczących o TOP8” w swoich konferencjach. Wiem – to brzmi jak dziwne proroctwo, lecz każda z tych ekip ma swoje kłopoty, których rozwiązaniem może być rozpad składu. Kawhi w SAS, LeBron w Cle czy PG w OKC – te nazwiska mogą zmienić swój „kod pocztowy” tego lata.

2. Młodość jest „for real”?

Philadelphia I Utah to dwie młode ekipy, które szturmem weszły do PO. Czy to coś oznacza? Zdecydowanie tak! Zmiana pokoleniowa to może jeszcze pieśń przyszłości, ale z kolejnymi sezonami będziemy widzieli więcej młodych gniewnych niż do tej pory.

3. Kontuzje

Chciałoby się rzec - klasyk! Niestety po raz kolejny wchodzimy w fazę gier posezonowych i cześć z najważniejszych elementów tegorocznej układanki p.t. „Kto zdobędzie mistrzostwo NBA anno domini 2018”. Golden State bez Curry’ego, Spurs bez (chyba) Leonarda, szpital w Cleveland. Czy będzie to miało wpływ na końcowy wynik? Czy wypaczy to stan faktyczny ekip startujących w walce o mistrztwo?

4. Houston Davidem czy Goliatem?

Houston Rockets są pierwszą od kilku sezonów ekipą, która w największym stopniu może zagrozić Warriors w obronie tytułu mistrzowskiego. To oczywiście mogą być mrzonki i GSW przejadą się po całej lidze, śmiejąc się wszystkim w twarz po szybkim Finale. Jednak wierzę, że NBA stała się z różnych przyczyn na tyle konkurencyjna, że Warriors nie są tym samym potentatem co sezon-dwa sezony temu. Brak rytmu, nadawania tonu lidze może odbić się szerokim echem. Warriors poza ewidentnymi atutami górującymi ponad resztą klubów NBA zawsze wywierali wrażenie największego zła, które może spotkać każdego przeciwnika. Wiedząc o tym, że mogą rzucić kilka trójek w przeciągu 10-15 posiadań żaden oponent nie był pewien czy obrona ma sens. Genialny ruch piłki otwierał wszystkie możliwe pozycje, uzależniając zdobycie punktów od jednego prostego „ale” – dyspozycji rzucającego z najlepszej możliwej pozycji.

5. Czy to ostatnie takie po?

Za rok liga będzie starała się wprowadzić usprawnienia dotyczące awansu do TOP16 po sesji regularnej. Także cieszmy się tym formatem, póki możemy. Nie wiemy jakie zmiany przyniesie kolejny sezon.

Przerwa Na Żądanie EXTRA (13.04.2017)

felietony_nba

PNZE

Najnowsza Przerwa na Żądanie EXTRA! Wspólnie z Michałem Górnym i Maćkiem Kwiatkowskim zapowiadamy pierwszą rundę play-offów. Zanim jednak dotrzemy do tego momentu to przyznajemy nasze alternatywne nagrody za sezon 2017/2018. Zajmujemy się też jedną prawdziwą i odpowiadamy na pytanie kto powinien zostać debiutantem roku? Program zaczynamy od meczu Minnesota Timberwolves – Denver Nuggets i wspominamy 2004 rok czyli czas kiedy zespół z Minneapolis ostatni raz grał w play-offach.

W trakcie play-offów będziemy się starali robić podcast co tydzień – nawet gdyby miał trwać 30 minut to będziemy tak kombinować, żeby trzymać rękę na pulsie.

Rozpiska podcastu (13.04.2017)

4:10 Minnesota – Timberwolves – Denver Nuggets i wspomnienia z 2004 roku
14:52 Jeff Hornacek i Frank Vogel zwolnieni
17:57 Alternatywne nagrody za sezon NBA 2017/2018
50:50 Kto powinien zostać debiutantem sezonu?
57:56 Zapowiedź Play-offów: Toronto Raptors – Washington Wizards
1:05:20 Boston Celtics – Milwaukee Bucks
1:10:36 Philadelphia 76ers – Miami Heat
1:14:42 Cleveland Cavaliers – Indiana Pacers
1:18:20 Houston Rockets – Minnesota Timberwolves
1:23:00 Golden State Warriors – San Antonio Spurs
1:27:20 Portland Trail Blazers – New Orleans Pelicans
1:32:45 Oklahoma City Thunder – Utah Jazz

Prowadzący: Bartek Tomczak

Dziki Zachód #6

felietony_nba

Jimmy Butler

Porobiło się! Po poniedziałkowej kolejce spotkań Thunder, Spurs i Pelicans zapewnili sobie awans do play-offs. W „grupie pościgowej” pozostali Nuggets i Timberwolves. W ostatnim dniu sezonu wyjaśni się, kto wejdzie z ósmej pozycji do PO 2018!

Dziki Zachód #1 | Dziki Zachód #2 | Dziki Zachód #3 | Dziki Zachód #4 | Dziki Zachód #5

------------------------------------------------------------------------------------------------------

9. Denver Nuggets (46-35) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 1

Mecze vs “grupa pościgowa”: 1

Mecze na wyjeździe: 1

B2B: brak

Szóste kolejne zwycięstwo z Portland Trail Blazers przybliżyło „Samorodki” do upragnionych play-offs. Dzięki tej wygranej są w stanie przebić tie-breaker z Minnesotą, dzięki lepszemu bilansowi w swojej dywizji. Jeśli Denver wygrają wyjazdowe spotkanie w Minneapolis, to w serii sezonowej będzie remis. To oznacza, że w ruch wchodzą w kolejne warunki rozstrzygnięcia tego swoistego remisu. Warunkiem numer dwa jest zwycięstwo w dywizji, co nie dotyczy żadnej z tych ekip. Trzecim warunkiem jest lepszy wynik w spotkaniach w swojej dywizji. Denver ma taki sam bilans co Minny – 9 – 6.

8.Minnesota Timberwolves (46-35) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 0

Mecze vs “grupa pościgowa”: 1

Mecze na wyjeździe: 0

B2B: brak

Timberwolves nie interesuje nic innego jak zwycięstwo. Ten dzień będzie sumą wszystkich strachów drużyn w kontekście niewykorzystanych szans. Bo przecież to, co się dzieje w Minnesocie i Denver jest efektem niewygrania jednego bądź dwóch spotkań w sezonie. Żeby myśleć o play-offs trzeba wygrać. Podstawowym atutem będzie przewaga własnego parkietu, który powinien być najgorętszym miejscem w tej części USA.

Slam Magazine

Dziki Zachód #5

felietony_nba

DenVsMin

Po sobocie prawdy pozostała piątka drużyn walczących o cztery miejsca premiowane awansem do play-offs. Jazz zapewnili sobie awans i mają jeszcze spore szanse na wskoczenie do TOP3 na Zachodzie. Natomiast Los Angeles Clippers odpadli z wyścigu o gry przed sezonowe. Co przyniesie nam „poniedziałek prawdy”?

Dziki Zachód #1 | Dziki Zachód #2 | Dziki Zachód #3 | Dziki Zachód #4

------------------------------------------------------------------------------------------------------

9. Denver Nuggets (45-35) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 2

Mecze vs “grupa pościgowa”: 2

Mecze na wyjeździe: 1

B2B: brak

Nuggets wygrali pięć kolejnych spotkań i podczas „poniedziałku prawdy” będą musieli powalczyć przedłużenie tej serii. Ich dzisiejszym przeciwnikiem będą Portland Trail Blazers, którzy mają również „małpkę na ramieniu”, czyli pędzących przed siebie Utah Jazz. Walka o TOP3 konferencji zachodniej może trafić rykoszetem starania „Samorodków”. Nuggets mogą odpaść z PO, jeśli przegrają dziś z Blazers i Pelicans, Spurs, Thunder i Timberwolves wygrają swoje spotkania.

8.Minnesota Timberwolves (45-35) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 0

Mecze vs “grupa pościgowa”: 1

Mecze na wyjeździe: 0

B2B: brak

Timberwolves dziś będą śledzić dwa spotkania. Oczywiście Denver Nuggets – Portland Trail Blazers oraz San Antonio Spurs – Sacramento Kings. Jeśli Wolves wygrają dzisiejszej nocy z Grizzlies, Nuggets polegną z Blazers, a Spurs przejadą się po Kings to mogą być pewni awansu. Jeśli stanie się inaczej zakończenie sezonu zapowiada się arcyciekawie!

7.Oklahoma City Thunder (46-34) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 1

Mecze vs “grupa pościgowa”: 0

Mecze na wyjeździe: 1

B2B: brak

Thunder mogą dziś przypieczętować swój trzeci kolejny awans do najlepszej ósemki. Muszą stać się dwie rzeczy. Thunder muszą pokonać walczących o zwycięstwo w swojej dywizji Miami Heat lub liczyć na porażki Denver i Minnesoty. Jeśli nie „środa sądu ostatecznego” i spotkanie z Grizzlies pokaże, co stanie się z Thunder po tym sezonie regularnym.

6.San Antonio Spurs (46-34) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 1

Mecze vs “grupa pościgowa”: 0

Mecze na wyjeździe: 1

B2B: brak

Spurs podobnie jak Thunder będą spoglądać na wyniki Denver i Minnesoty. W razie ewentualnej porażki z Kings, Spurs zapewnią sobie awans do PO 2018, jeśli ktoś z tej dwójki przegra swoje spotkanie. „Ostrogi” w tym sezonie wygrały trzy spotkania z Kings i wydaje się, że to jedno z bardziej oczywistych spotkań „poniedziałku prawdy” w grupie pościgowej.

5. New Orleans Pelicans (46–34) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 1

Mecze vs “grupa pościgowa”: 1

Mecze na wyjeździe: 1

B2B: brak

Pelicans grają dziś z Los Angeles Clippers, którzy mogą namieszać. Przede wszystkim Clips zrobią wszystko by przeszkodzić komukolwiek w awansie do play-offs. Z czystej przekory, że im się ta misja nie powiodła. Pelicans są w serii zwycięstw i jeśli w LA zaliczą potknięcie to ostatni mecz sezonu o wszystko. Ostatnim przeciwnikiem Pelicans w tym sezonie będą San Antonio Spurs. Jeśli Pels wygrają spotkanie z LAC awans mają w kieszeni, jeśli przegrają, to muszą liczyć (podobnie jak OKC) na porażki Denver i Minnesoty.

Chris Humphreys - USA TODAY Sports

Dziki Zachód #4

felietony_nba

CoyoteSpurs

Clippers blisko wylotu z walki o PO 2018. Spurs tracą TOP4 na Zachodzie. Jazz szturmują najlepszą czwórkę. Na miejscach 5-8 robi się bardzo tłoczno. Sprawdźmy co dzieje się na Dzikim Zachodzie przed „sobotą prawdy”!

Dziki Zachód #1 | Dziki Zachód #2 | Dziki Zachód #3

------------------------------------------------------------------------------------------------------

10. Los Angeles Clippers (42-37) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 1

Mecze vs “grupa pościgowa”: 2

Mecze na wyjeździe: 0

B2B: brak

Clippers mogą teraz tylko liczyć na cud, czytaj na potknięcia Denver i Minnesoty. Porażka z Utah Jazz oddaliła ich od marzeń o play-off. Wygrywając trzy ostatnie spotkania sezonu Clippers będą mieli 45 zwycięstw co i tak może być za mało. Praktycznie na pewno będzie to za mało. Los Clippers jest teraz w rękach Nuggets, Timberwolves i Pelicans.

9. Denver Nuggets (44-35) (-)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 2

Mecze vs “grupa pościgowa”: 2

Mecze na wyjeździe: 2

B2B: brak

Nuggets pokazali jaja! Nie da się tego inaczej opisać. Mieli nie wygrywać spotkań mieli mieć problemy a są teraz w streaku czterech kolejnych zwycięstw. W każdym Dzikim Zachodzie sugerowałem, że dla Nuggets następne mecze to będzie piekło i tym razem nie może być inaczej. Clippers, Blazers i Timberwolves – każde z tych spotkań będzie ważne i porażka w każdym z nich może oznaczać koniec walki o play-offs.

8.Minnesota Timberwolves (45-35) (-1)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 0

Mecze vs “grupa pościgowa”: 1

Mecze na wyjeździe: 0

B2B: brak

Jimmy Butler wrócił wczoraj po kontuzji kolana. Minnesota wygrała z Lakers i w ostatnich dwóch spotkaniach sezonu będzie na pewno faworytem dzięki powrotowi Butlera do rotacji Thibodeau. To oczywiście wszystko pięknie wygląda „na obrazku”, jednak jeśli Jimmy nie przypieczętuje awans do najlepszej ósemki po raz pierwszy od 2004 roku.

7.Oklahoma City Thunder (45-34) (-2)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 2

Mecze vs “grupa pościgowa”: 0

Mecze na wyjeździe: 2

B2B: brak

Thunder grają „w kratkę” i to nie jest żadną tajemnicą. Russell Westbrook i spółka potrafili otrząsnąć się z serii trzech kolejnych porażek, wygrywając z Nowym Orleanem. Dwa dni później „popłynęli” z Warriors i tak naprawdę stanęli w punkcie wyjścia. W ostatnich dziesięciu spotkaniach mają bilans 5-5. Trzeba przedstawić sprawę jasno – Thunder (obok Pelicans) są największym kandydatem do spadku z TOP8 na zachodzie NBA. Houston, Miami i (może) Grlizzlies.

6.San Antonio Spurs (45-34) (-2)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 2

Mecze vs “grupa pościgowa”: 0

Mecze na wyjeździe: 1

B2B: brak

Spurs mieli, podobnie jak Portland, wypaść z tego rankingu. Jednak LA tour nie był dla „Ostróg” zbyt łaskawy. Dwie porażki z gorszymi od siebie przeciwnikami spowodowały utratę czwartej pozycji. Nic nie jest pewne, jednak Spurs będą musieli pokusić się o wygranie wszystkich spotkań do końca sezonu, by wrócić na tą pozycję. Tak czy inaczej, łatwo nie będzie.

5. New Orleans Pelicans (45–34) (+3)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 2

Mecze vs “grupa pościgowa”: 2

Mecze na wyjeździe: 2

B2B: brak

Piąte miejsce to placebo. Pelicans mają ciężkie zadanie. Dziś będą kończyć swój ostatni back-2-back w sezonie a ich przeciwnikiem będą Golden State Warriors. Ewentualna porażka oznacza 100% mobilizację w ostatnich dwóch spotkaniach sezonu. Pelicans mają przegrany tie-breaker z Utah, Minnesotą i Denver. Starcia z Clippers i Spurs w tym sezonie nie są rozstrzygnięte i to właśnie dwa ostatnie spotkania sezonu mają ostatecznie pokazać gdzie i czy Nowy Orlean znajdzie się w play-offs 2018.

4. Utah Jazz (44-33) (+2)

Mecze vs drużyny z najlepszej szesnastki: 2

Mecze vs “grupa pościgowa”: 0

Mecze na wyjeździe: 2

B2B: 1 (10/11.04)

Moje słowa okazały się prorocze. Jazz wygrali cztery ostatnie spotkania i wdrapali się na czwarte miejsce w Konferencji Zachodniej. Nic nie jest przesądzone, jednak patrząc na to, jak gra ostatnio „grupa pościgowa” ta nadwyżka może okazać się zbawienna. Warto powalczyć, bo może zapewnić nie tylko czwarte miejsce, jak również brak konieczności rozstrzygania via tie-breaker. Jazz mają korzystny bilans starć z RS ze Spurs, Pels i Clippers i wypadku takiego układu tabeli jak ma miejsce dziś to wręcz wymarzona sytuacja dla Jazz  – „psy szczekają, karawana jedzie dalej

Clark Evans

 

© Świat Koszykówki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci